arkadas
bosluk
   Cevap Ekle  
Toplam Cevap: 28
Forumlar >> Off Topic >> Tanrı'nın Varlığını Kabul Edenler-Etmeyenler bosluk
Sayfalar: 1, 2, 3  Sonraki
Kutudaki yazili sayfaya git -->
Yazar Tanrı'nın Varlığını Kabul Edenler-Etmeyenler
offline Yabanci.

Tanrının Varlığını Kabul Edenler


Teizm // Bütün varlıkların yaratıcısı olan bir tanrının var olduğuna inanmaktır. Bu yaklaşıma göre tanrı dünya ve insanlar ile sürekli ilişki içerisindedir. Teizm dar anlamda tek bir tanrıya inanmak anlamına gelen monoteizme eşitlenir.


Ontoloji kanıt // Bu kanıtın temelinde tanrı “kendisinden daha mükemmeli tasarlanamayan” varlıktır, düşüncesi vardır. Bu kanıt tanrının var oluşunun en yüksek varlık olarak tanrı tanımından zorunlu olarak çıktığını kabul eder.


Kozmolojik kanıt // Kozmolojik kanıt evrenin varlığından tanrının varlığına gitmeye çalışan kanıttır. Bu kanıtın temelinde nedensellik ilkesi yatar. Kendisinin nedeni olmayan varlık tanrıdır. Nedenler zincirini başlatan varlıktır.


Düzen ve amaç kanıtı // Bu kanıt doğal dünyaya baktığımızda her şeyin kendi işlevini yerine getirecek şekilde en ince ayrıntısına kadar düzenlenmiş ve ayarlanmış olduğunu göreceğimizi belirtir. Buda düzenleyen tanrının varlığının kanıtıdır.


Deizm // Deizm iki temel ilkeye dayanır. Tanrı vardır, ama bu evrene hiçbir müdahalesi olmayan bir varlıktır. İnsan akla ve bilme güvenmelidir. Evreni akıl ve bilimin ilkelerine göre açıklayabilir. Aristotales, J. Lock, Nefton, J. J. Russo, Voltaire temsilcileridir.


Panteizm // Tanrı everen ikiliğini ret eder, tanırının her şeyi içerdiğini dolayısıyla doğanın ve insanın bağımsız varlıklar olmadığını öne süren bir yaklaşımdır. Tanrı ve evren bir bütündür. Spinoza, G. Bruno temsilcileridir.

25-01-2008 02:24 | cevapla | Şikayet Et!
offline Yabanci.

Tanrının Varlığını Red EdenlerAteizm // Tanrının varlığını ret edenlerin görüşleri ateizm kavramı ile açıklanır. Ateistler tanrının varlığını ret ederken şu kanıtları kullanırlar.


Kötülük kanıtı // Tanrı olsaydı kötülük olmazdı. Evrende bir kötülük mevcutsa tanrının varlığından söz edilemez.


Madde kanıtı // Madde olduğuna göre maddi olmayan bir tanrını varlığından söz edilemez.


Toplum kanıtı // Hayata düzen veren tanrı değil toplumun kendisidir şeklindeki düşünceyi kabul ederek tanrıyı ret eden anlayıştır.


25-01-2008 02:25 | cevapla | Şikayet Et!
offline Yabanci.

Ayrıca Tanrı türkçe bi karakterdir.Bende türk olduğum için kimse bu konuda tartışma yaratmasın ve özellikle belirtirim ki sadece paylaşım için açılmış ve bilinmesi gereken bi konu diye sunumlandırılmıştır.

25-01-2008 02:27 | cevapla | Şikayet Et!
offline Yabanci.

Attis,


Eski Anadolu (Frigya) tanrılarından biri. Efsanelere göre Adonis kadar güzeldi bu yüzden Anadolu tanrılarının anası Kybele ona gönül verdi. Ondan hayat boyu kendisine sadık kalma sözü almıştı ancak Attis Sakarya Nehri'nin perisi Sagaratis’e gönül verdi. Kybele buna çok öfkelendi ve peri kızının hayatının bağlı olduğu ağacı keserek Attis’i de delirtti.

Attis-Kybele, İsis ve Dionysos Sabazius'a bağlı ve sonradan Yunanistan ile Roma İmparatorluğu'nu istila eden Doğu Gizemleri, Bacchanalia , Eleusis törenleri ile birçok ortak özellikler taşımaktadırlar. Ancak, Doğu Gizemlerinde katılanların kendinden geçişleri (vecd) çok daha şiddetli, üstelik tanrılarla bütünleşme arzusunun yarattığı psikolojik gerilim çok daha tehlikeliydi. Örneğin, baş rahibin tanrının adını taşıdığı Attis tapımında inisiyeler kendilerini hadım ederlerdi. Tanrı ile bütünleşme, ya boğa kurbanı (Taurobolium) sırasında kana bulanma, ya da sunak üzerinde kendi kollarının bıçakla kesilmesi ile sağlanırdı. Ayrıca bir kutsal evlenme töreni düzenlenir ve inisiye büyük tanrıça ile cinsel ilişki kurardı. Frigya gizemlerinde, dramatik olarak ifade edilen, Attis'in ölümü ve dirilmesi çok belirgindi. Bu törenlerin gerçeklestirildiği "Hilaria" (sevinç ve neşe) bayramı ilkbahara rastlardı.

25-01-2008 02:31 | cevapla | Şikayet Et!
offline Yabanci.

İskandinav tanrıları listesi


İskandinav mitolojisinin en önemli farkı tanrılarının ölümlü olmasıdır. Tanrılar ancak Idunn'un elmeları sayesinde ragnarok'a(kıyamet) kadar yaşayabilmektedir. Bu sayfada İskandinav tanrılarının bir listesi bulunur.

Thor: Büyük ihtimalle en çok bilinen iskandinav Tanrısıdır. Savaş tanrısı Odin'in oğludur. Kahramanlıklarıyla ünlüdür. Kuzey avrupanın herkülü bile diyebiliriz. Kızıl sakallı ve orta boyludur(konu olduğu çizgifilm vs. de gösterilenin aksine). Thor'un annesi yeryüzünün dev tanrısı Jörd. Karısı da Sif adındadır. Thor, 2 Keçi tarafından çekilen bir savaş arabasıyla yolculuk yapar. Fırlatıldığında geri dönme ya da yıldırımlar saçma özelliği bulunan Mjolnir isminde bir çekici vardır, mjolnirin başka kimse tarafından bilinmeyen bir ismi vardır ki thor o ismiyle çağırdığında döner çekici.

Odin: Votan olarak da bilinir. Savaş tanrısı ve hatta bir nevi baş tanrıdır. odin ve votanın kelime olarak köklere ayrılmalarından "akıl, güç" gibi anlamlar çıkar.

Loki: Odin'in üvey kardeşi aldatmanın ve sinsiliğin tanrısı. efsanelerde kahramanların akılnı karıştırp masumları öldürmesine yol açan kötü tanrı olarak karşımıza çıkar.

25-01-2008 02:33 | cevapla | Şikayet Et!
offline Yabanci.

Balder,

İskandinav tanrılarından Odin ile Frigg'in oğludur. Gökyüzü tanrısı olarak bilinir.

İskandinav tanrıları içinde en sevilen tanrıdır. En yakışıklı tanrı olduğuda söylenir. Efsanesinde anlatılana göre Loki onu öldürmek istemiş, Balder'in annesi Frigg bunu öğrenmiş ve engellemek istemiştir. Bunun için de dünyadaki bütün varlıklara Balder'i öldürmeyeceklerine dair yemin ettirmiştir, ama sadece ökse otunu unutmuştur ve Loki Balder'i ökse otuyla öldürmüştür.

25-01-2008 02:33 | cevapla | Şikayet Et!
offline Yabanci.

Loki Laufeyjarson veya Loki İskandinav mitolojisinde Kötülük tanrısıdır.

Loki, İskandinav tanrilarinin savasip yendigi Buz Devlerin'den biridir. Babasi Farbauti annesi ise Laufeydir. Savas sirasinda Buz Devlerine ihanet ederek Aesir Tanrilarina onemli bilgiler vermistir. Bu hareketi Odin'in onu kan kardesi olarak kabul etmesini saglamistir.

Loki karmasik bir karaktere sahitir. Diger Aesir Tanrilarin'a oyunlar oynayarak eglenir.En onemli tuzaklarindan biri kor tanri Hodr'i kandirarak,Odinin oglu Balder'in oldurulmesini saglamak olmustur. Bu hareketinden sonra Odinin kan kardeslik bagindan cikarilmis,dunyanin derinliklerindeki bir magraya hapsedilmistir.Ayrica sekil degistirme yetenegine sahiptir.

Loki'nin,Angrboda ile evliliginden Jormungandr, Fenris/Fenrir ve Hel adinda cocuklari vardir.Sigyn ile olan evliliginden ise Narfi ve Vali adli iki cocugu bulunmaktadir.

Loki magrada oldurulen oglu Narfi nin bagirsaklariyla bir tasa baglanmis olarak yatmaktadir. Tepesindeki sarkitlara dolanmis dev yilanin agzindan aka zehir gozlerine damlamakta ama esi Sigyn elindeki tahta kapla Loki'yi korumaya calismaktadir. Ancak kap doldugu zaman, bosaltmak icin uzaklastiginda Loki zehirden etkilenmekte ve bu da Iskandinav inanclarina depremlere sebep olmaktadir. Bu ceza Iskandinav mitolojisinde mahser gunu olarak aslandirilan Ragnarok'a kadar devamedecektir.

Ragnarok geldiginde Loki, Odin'in oglu Heimdall ile dovusecek, bu dovusun galibi olmayacak ve her ikisi de savasta olecektir.

25-01-2008 02:34 | cevapla | Şikayet Et!
offline Yabanci.

Odin, (eski İskandinav dilinde "Óðinn") İskandinav mitolojisinde ve paganizminde en büyük tanrıdır. Germen mitolojisi'nde bulunan Woden ve Wodanaz ile benzerlikler gösterir.


Odin
OdinAdı "tahrik", "hiddet" ve "şiir" anlamına gelen óðr'dan gelmektedir. İskandinav panteonundaki diğer birçok ilahi varlık gibi karmaşık bir rol üstlenir; savaş ve bilgelik tanrısıdır. Ayrıca büyü, zafer ve av tanrısı olarak bilinir. Güneş ve Kelt haçı ile sembolize edilir. Odin: Tanrıların babası; ışıldayan şehir Asgard’dan yeryüzünü ve cenneti yönetir; kutsal bilgelik çeşmesinden içebilmek için bir gözünü feda etmiştir; habercileri Valkyry’ler ölü savaşçıların ruhlarını Valhalla’ya taşırlar. İngilizce’deki “çarşamba (Wednesday) günü” Woden isminden gelir.

Kuzey mitolojisinin Zeusu denilebilcek tanrı. Kendisi Thorun ve Loki nin babası olur. Buda ona yeni bir ünvan kazandırır, Bu Tanrıların Tanrısı'dır. River of Wisdom bilgeliğini artırmak için su içince tek gözünü kurban etti. elindeki mızrak ise yine 9 ya da 7 gün asılı kaldığı kuzey mitolojisin gerçekleştiği yerin yaşam ağacında runeleri öğrenmesi sonuçu kurtulduğunda kopardığı bir daldan yapılmıştır. Age of Mythology oynunda özel gücü karga yaratmaktır.

Ortaçağ ve Mitoloji deki tarihsel olaylardan esinlenerek yaptığı şarkılar ile Heavy Metal'in köklü gruplarından biri olan Manowar 2006 yılında The Sons Of Odin adında bir EP albüm yayınlamıştır.

25-01-2008 02:36 | cevapla | Şikayet Et!
offline Yabanci.

Ebisu (恵比須, 恵比寿, 夷, 戎, Yebisu veya Hiruko (蛭子, ya da Kotoshiro-nushi-no-kami (事代主神, Japon mitolojisinde balıkçıların, iyi şansın, tüccarların tanrısıdır. Aynı zamanda sağlık ve küçük çocukların koruyucusudur. Yedi Şanslı Tanrı'dan (七福神, Shichifukujin) da biri olan Hiru-Ko, bu yedi tanrı içinde Japon kökenli olan tek tanrıdır. İzanagi ile İzanami'nin oğlu olan Hiru-Ko sakat doğmuştur.

25-01-2008 02:37 | cevapla | Şikayet Et!
offline Yabanci.

Talihin Yedi Şanslı Tanrısı (七福神, Shichi Fukujin?), Ya da Yedi Şanslı Tanrı, Şinto dininde iyi talihin yedi tanrısıdır, Japon mitolojisinde ve folklorunda da. Oymalara ve diğer temsillere sık sık konu olurlar.

Gelenkesel olarak, hepsi ayrı konularla ilgilidir:

Ebisu: balıkçıların ya da tüccarların tanrısı. Genellikle bir morina balığı ya da levrek taşırken gösterilir.

Daikokuten (Daikoku): Servet ve ticaret tanrısı.

Bishamonten: Savaşçıların tanrısı.

Benzaiten (Benten-sama): Bilginlik, sanat ve güzelliğin tanrıçası.

Fukurokuju: Servet ve mutluluk tanrısı.

Hotei: Bereket ve iyi sağlığın şişman tanrısı.

Juroujin (Gama), Uzun ömür tanrısı.

25-01-2008 02:38 | cevapla | Şikayet Et!

Konuya cevap verebilmek icin uye olmaniz gerekiyor.. Buraya tiklayip hemen uye olun, sizde aramiza katilin..

Sayfalar: 1, 2, 3  Sonraki
Duslersokagi.com. iletisim: bilgi [ @ ] duslersokagi [ nokta ] com