Dusler Sokagi
Üye Girişi | Üye ol | Üye Arama | Üyelik Problemleri
Ana Sayfa
Nostalji arama:
Toplam Cevap: 32
Ana Sayfa >> Nostalji >> Sağlık ve bakım >> Zararlı Yiyecek ve İçecekler
Sayfalar: 1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Zararlı Yiyecek ve İçecekler
Yabanc?.

Ne yediğimize, ne içtiğimize sağlık ve etik açıdan ne kadar dikkat ediyoruz? Burada biraz tartışalım.

CocaCola ile ilgili haberler, geçtiğimiz ay içinde çok yoğun bir şekilde yer aldı yazılı ve görüntülü basında. Özellikle de internette konuyla ilgili birçok yazı ve haber bulabilirsiniz. İçinde zehirli tarım ilaçları, çeşitli zehirli maddeler, asitler ve karbondioksit gibi zararlı maddeler olduğu da bazı üniversiteler tarafından yapılan incelemelerde ortaya çıktı.

CocaCola sadece bu yıl değil, birkaç yıl önce de gelirlerini İsrail ordusuna bağışladığını bildirmişti. Üstelik daha önceki bağışları bir aylık falan değildi, bir yıllık gelirdi. Sadece Türkiye'de bir yılda tüketilen CocCcola miktarı kişi başına 60 şişe olduğuna göre, bütün dünyada kaç şişe ve kaç milyar dolardır hesap edin artık. İşte bu muazzam para, İsrail ordusuna aktı. Bunda bizim de büyük bir payımız var.

Gerek colanın zararlı olması ve sağlığımızı tehdit etmesi, gerekse işin siyasi ve hissî boyutları göz önüne alındığında, kesinlikle ülkemizde de yasaklanmalıdır bu saçma içecekler. Sadece CocaCola değil, Fanta, Fruko, Sprite, Pepsi... hepsi yazaklanmalıdır. Çünkü, onlar da gazlı, asitli ve ne idüğü belirsiz içeceklerdir.

Bir içecek firması nasıl olur da bir ürününün içeriğini tam olarak açıklamaz? Buna devlet görevlileri nasıl göz yumar? Bu şüpheli ürünlerin, neden ülkelerinde satışa sunulmasından önce tahlillerini yapmazlar? Neden olduğunu ben biliyorum, ya siz?

Bu arada, CocaCola Company'e ait olan ve sıradan bir bataklıktan çıkarılan sıradan bir kuyu suyu olan TURKUAZ suyuna da dikkatinizi çekerim. Ambalaj yazılarını okursanız üzerinde "Doğal Kaynak Suyu" ifadesini göremezsiniz. "Sofra İçeceği" yazar. Nedir sofrra içeceği? Nerede böyle bir ürünün üretim ve satış lisansı var? Yetkili bakanlıklar bu adı taşıyan bir ürün lisansı vermiş mi? Bildiğim kadarıyala hayır. Üstelik bu tipte başka bir ürün de yok Türkiye'de. Sadece CocaCola'ya özel. İşin bir enteresan tarafı da CocaCola bu uyduruk suyu CocaCola satan işyerlerine hediye olarak veriyor.

CocaCola o kadar sinsi bir reklam faaliyeti yürütüyor ki çileden çıkmamak elde değil. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum. Her ramazanda çok yoğun bir şekilde CocaCola reklamı yapılır televizyonlarda. İftarda ve sahurda CocaCola içen çoluk çocuk, genç yaşlı bir Türk ailesi... Neşe ve sabırsızlık içinde beklerler iftarı. Aslında iftarı değil, CocaColayı. Oruçlarını colayla açarlar, suyla, zeytinle, hurmayla değil. Çok da mutludurlar. Susamlı ve yumurtalı ramazan pidesini bile unutturmuştur CocaCola. Arkada da neyli, udlu, tanburlu bir fon müziği... Daha ne olsun?

Hem dinî duygularımızı sömürürler, hem sırtımızdan tonlarca para kazanırlar, hem o reklamlarını yoğunlaştırdıkları mübarek ramazanda bile bizim gibi uyurgezerlerden aldıkları paralarla din kardeşlerimize ölüm kusarlar. Biz de televizyonun karşısında bir elimizde CocaCola, İsrail'in yaptığı vahşeti lânetlriz (!) Ne duygusal manzara değil mi ama? Uyanalım dostlar!

ALINTIDIR

08-06-2007 06:39
Yabanc?.

1 kutu kolada 12 tane şeker varmış. hangi akla hizmet bu... kendi elimizle sonumuzu hazırlıyoruz.

08-06-2007 08:12
Yabanc?.

sigara

08-06-2007 10:23
sairmbackQ
Mesajlar: 15048

Sahte Rakı çok zararLı !

08-06-2007 10:28
Yabanc?.

alkol

08-06-2007 10:40
Yabanc?.

neyapalım zararlı olduğunu bile bile içtiğimiz bazı şeylerden malesef waz geçemiyoruz(marijuanna)...örnek...

08-06-2007 10:54
Yabanc?.

COLA TURKA MI İÇELİM?

08-06-2007 10:58
sairmbackQ
Mesajlar: 15048

kaan demiş ki; neyapalım zararlı olduğunu bile bile içtiğimiz bazı şeylerden malesef waz geçemiyoruz(marijuanna)...örnek...Reklamn iisi Kötüsü olmaz !

08-06-2007 11:03
Yabanc?.

tarık demiş ki; COLA TURKA MI İÇELİM?


yok onu hiç içmeyelim. Kola içmeyince ne eksik oluyo ki.. ben 1 yıldır içmiyorum gayet normalim

08-06-2007 11:05
Yabanc?.

1 senedir fazladır içmiyorum, bizim eve cola ve benzerleri giremez

ayrıca başlık genel ama içeriğinde sadece colanın zararları var

08-06-2007 11:08
Sayfalar: 1, 2, 3, 4

Şiirler | Hikayeler | Komik Hikayeler | Anılar | Güzel Sözler | Fıkralar | Ekart | Nostalji | Yigit Özgür Karikatürleri

Etiket | Forum | Gezi Rehberi
Copyright © 2005 DuslerSokagi.com. Bir eğlence sanatı. | iletisim: iletişim