Dusler Sokagi
Üye Girişi | Üye ol | Üye Arama | Üyelik Problemleri
Ana Sayfa
Nostalji arama:
Toplam Cevap: 5
Ana Sayfa >> Nostalji >> Off Topic >> Bor Madeniyle Araba Çalışır mı?Çalışırsa Ne Olur?
Yazar Bor Madeniyle Araba Çalışır mı?Çalışırsa Ne Olur?
Yabanc?.

bu başlık altında yazılı ve görsel basında çok fazla haber çıktı.Bu haberlerin büyük bir kısmı gerçeği yansıtmıyor.Diğer tarafdan bu konuyla ilgili çok ciddi çalışmalar yapılıyor.Bu düşün gerçeğe dönüşmesi demek,bor madeninin dünyanın "yeni enerji kaynağı" olacağı anlamına geliyor.Söz konusu çalışmalar somut sonuçlar doğurursa,dünyadaki bor rezervinin yaklaşık %70'ine sahip Türkiye'nin 5-6 trilyon dolarlık bir geliri elde etmesi bekleniyor.Bu gelir,Türkiye'nin tüm borçlarının yaklaşık olarak yirmi katı.
23 Eylül 2006 Tarihinde Takvim Gazetesinde yayınlanan ilginç bir köşe yazısını aktarıyorum
---
Güntay Şimşek'in Yazısı

Depo suyla dolar mı? (2)

Dün kaldığım yerden 'Depo suyla dolar mı?' yazıma devam ediyorum. Filistinli bilim adamı Tarık Ebu Hamid'in geliştirdiği metotla üretilecek ilk prototip aracın, bor kullanıp, hidrojen tüketerek saatte 400 km hız yapması planlanıyor. Hamid ve ekibi, dünya bor rezervlerinin yüzde 70'inin Türkiye'de olduğunu vurgulayıp, "Hidrojenle (H2O) çalışan taşıt teknolojisi için bor maddesi olmazsa olmaz" diyerek bize de gönderme yapıyor.
Geliştirilen metot ise "hidrojeni sudan ayıran bir sistemi yürüyen aksam üzerine kurmak" şeklinde izah ediliyor. Borla ayrışan hidrojen, yakıt pillerini harekete geçirerek aracı çalıştırıyor. Yarım kiloluk hidrojen yakıtıyla araç yaklaşık 500 kilometre mesafe kat edebiliyor. İki ayrı tankta bulunan su ve bor maddesinin son derece gizli tutulan karışım terkibi sonrası elde edilen hidrojen, hibrid hücrelerden oluşan enerji reaktörüne ulaşarak ucuz, sürekli ve güçlü yakıt sağlıyor.
Bir şehir efsanesi haline dönüşen "borla giden araç" meselesinde ABD hükümetinin yıllardır konuya sahip çıktığı, hatta bunu gizli bir proje olarak yürüterek General Motors şirketine binlerce araç ürettirdiği ifade ediliyor. İşin efsane olmayan bölümü ise ABD hükümetinin yeni yakıt teknolojileri için 1.2 milyar dolarlık ek kaynağı geçen yıl aktarmış olması.
Ebu Hamid ve ekibi de bu fonlardan yararlanan bir üniversitede çalışıyor. Ekip, deposuna tamamen su doldurulmuş bir aracı, 2009 yılında şehir yollarında yürütmeye hazırlanıyor. Prototip araç, deposu 45 litre yakıt (benzin/mazot) alan herhangi bir araç görünümünde olacak. Araçta yaklaşık 2 kg bor ve 60 litre su taşıyacak sistem bulunacak. Söz konusu düzenek, 0.5 kg hidrojen yakıtı üreterek yakıt pillerine sürekli enerji sağlayacak ve saatte 400 km hız yapabilecek.
Bakalım şehir efsanesi 2009'de gerçeğe dönüşecek mi? Zengin bor rezervlerine sahip Türkiye bu işin neresinde yer alacak?
---

20-10-2006 00:50
Yabanc?.

suyla çalışacak bir otomobilin 2009 da piyasaya sürüleceğinden ben ümitsizim kaldıki amerika ortadoğuya needen geldği belli petrolün ümüğünü sıkacak bitirecek ki artın bundan sonra yeni maden arayışlarına girsin..bor madeni de alternatif olarak görünüyor bizde amerikanın en sıkı kankası olduğumuza göre neden olmasın ama ben 2009u erken buluyorum..çünkü petrolün işletmeliğinin çoğunu amerika suud ortaklığı yürütüyor..

20-10-2006 13:55
Yabanc?.

@ÜNSAL@(hiç bir şey hakkında tekrar hiçbirşey....) demiş ki; suyla çalışacak bir otomobilin 2009 da piyasaya sürüleceğinden ben ümitsizim kaldıki amerika ortadoğuya needen geldği belli petrolün ümüğünü sıkacak bitirecek ki artın bundan sonra yeni maden arayışlarına girsin..bor madeni de alternatif olarak görünüyor bizde amerikanın en sıkı kankası olduğumuza göre neden olmasın ama ben 2009u erken buluyorum..çünkü petrolün işletmeliğinin çoğunu amerika suud ortaklığı yürütüyor..

evet bu konuda sana katılıyorum.zaten petrolün daha 50-60 sene kullanılabileceği belirtiliyor.böyle bir çalışma sonuç verse bile,petrolün rantı tüketilmeden piyasa sürülebileceğini düşünmüyorum.

20-10-2006 16:45
sairmbackQ
Mesajlar: 15048

Kıyamet kopaR !

20-10-2006 23:48
Yabanc?.

Valla çalışırmı çalışmazmı bilemem tabi. Fakat bilinen Türkiye nin bor madeni cenneti olduğu.
Fakat ileride olsa bile , bildiğim tek şey şu olur, dünyada en pahalı yine biz kullanırız. Birim fiyatı 1 liraysa vergilerle 5 liraya yakarız. En ucuzu ise yine Amerika kullanır.

21-10-2006 04:03
Yabanc?.

arkadaslar,
turkiye, dunya dunya bor rezervlerinin % 78 ini sahıptır.burdan da su sonuc cıkıyor,turkiye buyuk bir guce sahıp aslında...eger bu degerli minerali kendi kaynakalarımız icin kullanabilirsek cok buyuk bir guc elde etmiş olacagız.ama bu cok zor tabiiki.cunku buyuk gucler asla buna izin vermeyeceklerdir...

25-10-2006 20:36

Şiirler | Hikayeler | Komik Hikayeler | Anılar | Güzel Sözler | Fıkralar | Ekart | Nostalji | Yigit Özgür Karikatürleri

Etiket | Forum | Gezi Rehberi
Copyright © 2005 DuslerSokagi.com. Bir eğlence sanatı. | iletisim: iletişim