Dusler Sokagi
Üye Girişi | Üye ol | Üye Arama | Üyelik Problemleri
Ana Sayfa
Nostalji arama:
Toplam Cevap: 35
Ana Sayfa >> Nostalji >> Off Topic >> gençliğe hitabenin türkçesi.....(anlamayanlar ve kıymetini bilmeyenler için...)
Sayfalar: 1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar gençliğe hitabenin türkçesi.....(anlamayanlar ve kıymetini bilmeyenler için...)
Yabanc?.

ATATÜRK'ÜN TÜRK GENÇLİĞİNE SESLENİŞİ
(Yeni Türkçe)

Ey Türk Gençliği!

Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini, sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır.

Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel, senin en değerli güven kaynağıdır. Gelecekte de, yurt içinde ve dışında, seni bu kaynaktan yoksun etmek isteyen kötücüller bulunacaktır. Bir gün, bağımsızlığını ve cumhuriyetini savunmak zorunda kalırsan; ödeve atılmak için, içinde bulunacağın durumun olanaklarını ve koşullarını düşünmeyeceksin! Bu olanaklar ve koşullar çok elverişsiz olabilir. Bağımsızlığına ve cumhuriyetine kıymak isteyecek düşmanlar, bütün dünyada benzeri görülmedik bir utku kazanmış olabilirler. Zorla ve aldatıcı düzenlerle sevgili yurdunun bütün kaleleri alınmış, bütün gemilikleri ele geçirilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve yurdun her köşesine düşman girmiş olabilir. Bütün bu koşullardan daha acıklı ve korkunç olmak üzere, yurdunda, iş başında bulunanlar, aymazlık ve sapkınlık içinde olabilirler. Üstelik, hainlik de yapabilirler. Daha kötüsü, iş başında bulunan kişiler, kendi çıkarlarını, yurduna girmiş olan düşmanların siyasal erekleriyle birleştirebilirler. Ulus, yoksulluk ve sıkıntı içinde ezgin ve bitkin düşmüş olabilir.

Ey Türk geleceğinin gençliği!

İşte, bu ortam ve koşullar içinde bile ödevin, Türk bağımsızlığını ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Bunun için gereken güç, damarlarındaki soylu kanda vardır!

Söylev' den 20 Ekim 1927


08-01-2007 15:18
Yabanc?.

gençliğe hitabenin kıymetini bilmeyen ve ne yazdığını anlamayanlar ve bu ülkenin kıymetini bilmeyenlere ithaftır...

peki ey türk gençliği biz ne anlıyoruz bu hitabeden..?bu ülkeyi ayakta tutabilmek için neler yapmamız lazım...?

08-01-2007 15:19
Yabanc?.

seni bu yazından dolayı tebrik ediyorum
işte türk insanı bu kadar duyarlı olsak hepimiz çok mu kötü olur

08-01-2007 15:21
Yabanc?.

emeğine sağlık bunun anlamak isteyen o kadar çok insan varki

08-01-2007 15:22
Yabanc?.

fearless.....(2006 en iyi forum yazarı...) demiş ki; gençliğe hitabenin kıymetini bilmeyen ve ne yazdığını anlamayanlar ve bu ülkenin kıymetini bilmeyenlere ithaftır...

08-01-2007 15:23
Yabanc?.

Dostum Number oNesin eLıne saqLık yureqıne saqLık

08-01-2007 15:23
Yabanc?.

tebrik ededrim ilk defa güzel konustun

08-01-2007 15:24
Yabanc?.

dogukan demiş ki; tebrik ededrim ilk defa güzel konustun

o herzaman güzel konuşuyo. bence sen onu ilk defa okuyosun

08-01-2007 15:25
inan
Mesajlar: 1076

arkadaşlar bu hitabeyi sizde biliyorsunuz ki atatürk gençliği hitaben yazdı. ama emrah arkadaşım bundan ne anladığımızı sormuş bunun için ne yaptığımızı.
ülke toprakları değişik isimler altında satılıyor. dış borç giderek artıyor. yer altı kaynaklarından yarallanılmıyor. halk günden günde fakirleştiriliyor. eee arkadaşlar savaşı çıkarmak için ne gerek var isteyenler istediklerini böyle zaten alıyorlar. yani kanlı savaş olmasada ülkemizi kaybediyoruz. bunu durdurmak için damarlarındaki asil kana bir bak!!!!!!!!

08-01-2007 15:42
Yabanc?.

peki ey türk gençliği biz ne anlıyoruz bu hitabeden..?

1. Dünya Savaşında ve İstiklal Harbinde döktüğümüz binlerce şehidin kanı boşuna mı aktı ve onların şehit ruhları şu anda Türkiye’yi izlerken mutlular mı? Sana haklarını helal ediyorlar mı?

20 Ekim 1927’de sana ne demiştim: ‘Ey Türk gençliği ! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilalebet muhafaza ve müdafaa etmektir.’

Sen ne yaptın?

2006’da birinci vazifenin Türk istiklal ve Türk Cumhuriyetini ilalebet yok etmek isteyen kurumlarla ve yapılarla içiçesin! Çöpe elimle atmış olduğum SEVR’i hortlatmak ve seni parçalamak isteyen Avrupa Birliği ve Amerika ile Stratejik Müttefik haline gelmişsin. O Amerika ki, bizim Lozanımızı imzalamamıştı, O Avrupa ki, bizim ülkemizi işgal etmiş, ancak bir İstiklal savaşı ile bu ülkeden atılmış ve denize dökülmüştü.

Ey Türk Gençliği!

Kendine gel!

Sana bıraktığım hiç bir tavsiyeyi ve öneriyi yerine getirmedin! 2006’da ülkeni kendi ellerinle yabancı ülkelerin istihbarat sistemlerine peşkeş çekiyorsun!

Ben sana ne demiştim:

İstikbalde dahi, seni bu kurduğumuz Cumhuriyet Devrimi hazinesinden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahların olacaktır.

Demiştim sana, 1927’de ! Ne oldu 2006’da?

Yani binlerce şehit kanı üzerine kurulmuş olan Cumhuriyeti yönetenlerin iktidara gelenlerin GAFLET, DALALET ve HATTA HIYANET içinde olabileceğini söylemiş, gözlerini, aklını ve tüm idrakını açık tutmanı emretmiştim. İşte dediklerim bir, bir çıktı! Hainler ülkeni yok ediyorlar!

Ama sen o Hitabeden hiç bir şey anlamamışsın!

Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.

Demiştim sana,

Kalelerin düştü, bir zamanlar İngiliz donanmasının demir attığı İstanbul’u şimdi Galataport, Haydarpaşaport, Haliçport ve nihayet İstanbul-PORT projeleriyle Yahudiye ve Emperyalistlere peşkeş çekiyorsun. Petro-kimya fabrikaların işgal edildi, haberleşmen işgal edildi, ağır sanayin işgal edildi, demir-çelik endüstrin işgal edilmek üzere, bankaların ve ekonomin işgal edildi. Bütün tersanelerine ve limanlarına bir zamanlar senin toprakların olan Irak’ı işgal etmiş İngiliz ve Amerikalılar giriyor.

Biz Devrim Şehitleri artık anlıyoruz ki,


Ne sen Türk Gençliği,


Ne de sen Türk Ordusu,


bizim size bırakmış olduğumuz Cumhuriyeti korumaya artık muktedir değilsiniz! Ülkeyi düşmana teslim etmek üzeresiniz!


Sana son sözüm şudur Ey Türk Gençliği!


Eğer sen benim kurmuş olduğum bu Cumhuriyeti koruyup, kollayamayacaksan ve Demokrasi yalanlarıyla ülkenin yönetimini bir avuç meczupa ve şeyhe teslim edeceksen, çekil bir kenara!


Çekil bir kenara!


Biz mezarlarımızdan kalkıp geliyoruz!

08-01-2007 16:19
Sayfalar: 1, 2, 3, 4

Şiirler | Hikayeler | Komik Hikayeler | Anılar | Güzel Sözler | Fıkralar | Ekart | Nostalji | Yigit Özgür Karikatürleri

Etiket | Forum | Gezi Rehberi
Copyright © 2005 DuslerSokagi.com. Bir eğlence sanatı. | iletisim: iletişim