arkadas
bosluk
   Cevap Ekle  
Toplam Cevap: 32
Forumlar >> Dinler, inançlar, mistisizm >> ETTEHİYYATÜ Süresi bosluk
Sayfalar: 1, 2, 3, 4  Sonraki
Kutudaki yazili sayfaya git -->
Yazar ETTEHİYYATÜ Süresi
offline Yabanci.

"Ettehiyyatu lillahi ves-salevatu vet-tayyibatu, esselamu aleyke eyyühen-nebiyyu ve rahmetullahi ve berekatuh, es-selamu aleyna ve ala ibadillahis-salihiyn. eşhedu enla ilahe illallah, ve eşhedu enne muhammeden abduhu ve rasuluh."
Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah'a dır. Ey Peygamber! Allah'ın selâmı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selâm bizim üzerimize ve Allah'ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah'tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O'nun kulu ve Peygamberidir.


Tahiyyat duası öncelikle sure değil adı üstünde duadır. Ettehiyyatu lillahi ves-salevatu vet-tayyibatu cümlesi duaya giriştir. Hani bazı dualarda peygamberimiz Elhamdülillahirabbil alemin diyerek girer ya. aynen bunun gibi bu duada da ibadetlerimizin rabbi, alemlerin rabbi olan Allah'a dır. diyerek gireriz. Miraç gecesinde peygamberin Allah'ın huzuruna çıktığında Cenabı hak kulu ve rasulü olan peygamberimizi selamla karşılar. esselamu aleyke eyyühen-nebiyyu ve rahmetullahi ve berekatuh. Ne büyük şeref. Hatta buna şeref diye dünyevi bir kelime kullanmak bile tuhaf geliyor. Bu şereftende öte birşey. Sadece kendini düşünmeyen Peygamberimizde bu selama es-selamu aleyna ve ala ibadillahis-salihiyn. diyerek cevap veriyor. "Bütün salih kulların" Oysa bir müdürün selamıyla bile biz ne kadar şımaracakken Allah'tan gelen selamda bile kendinden geçivermiyorda bizim ve salih kulluarının diyerek birilerini de ekliyor. Bunun üzerine melekler de eşhedu enla ilahe illallah, ve eşhedu enne muhammeden abduhu ve rasuluh. diyerek şahit olduklarını dile getiriyorlar.28-07-2009 23:07 | cevapla | Şikayet Et!
offline Yabanci.

Gerçekten ne büyük şeref...


Paylaşımın için teşekkürler Üstad

28-07-2009 23:31 | cevapla | Şikayet Et!
offline Yabanci.

Paylaşılanı almak benim için en büyük teşekkürdür kardeşim =)

28-07-2009 23:34 | cevapla | Şikayet Et!
offline Yabanci.


28-07-2009 23:35 | cevapla | Şikayet Et!
offline Yabanci.

İsYaN_HeR_YeRDe (EyLüLe_İsYaN) demiş ki; Paylaşılanı almak benim için en büyük teşekkürdür kardeşim =)

29-07-2009 00:35 | cevapla | Şikayet Et!
offline Yabanci.

Ben duaya tekbirLe başLanır biLiyordum ?


YanLış mı biLiyordum ?

29-07-2009 08:27 | cevapla | Şikayet Et!
offline Yabanci.

Öncelikle Dualar besmelesiz yani;


Euzübillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim


okunup duaya başlanır..İkincisine gelince ister katılır ister katılmazsınız ama böyle dualar olur olmaz sitelerde yayınlanıp okunması sağlanmaz amaç kötü olmasa bile..


Dualar ancak akıldan yani ezberden okunabilir ama böyle yazılı şeklinde abdestsiz okunmamalı okunmaz..

Ve burada acayip resimlerin yer aldığı argo konuşulan yerlerde sakız gibi kullanılmamalı uygun görmüyorum kusura bakmayın düşüncem bu yinede paylaşım için teşekkürler..

29-07-2009 10:28 | cevapla | Şikayet Et!
offline Yabanci.

miraçda bu dua ile konuşmuşlar rabbim cc ile efendimiz sav

o anda bile ümmetini düşünen bir peygamber ne yücelik rabbim sana binlerce şükürler olsun müslümanız ve efendimiz sav ümmetiyiz.

29-07-2009 12:58 | cevapla | Şikayet Et!
offline Yabanci.

İsYaN_HeR_YeRDe (EyLüLe_İsYaN) demiş ki;"Ettehiyyatu lillahi ves-salevatu vet-tayyibatu, esselamu aleyke eyyühen-nebiyyu ve rahmetullahi ve berekatuh, es-selamu aleyna ve ala ibadillahis-salihiyn. eşhedu enla ilahe illallah, ve eşhedu enne muhammeden abduhu ve rasuluh."
Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah'a dır. Ey Peygamber! Allah'ın selâmı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selâm bizim üzerimize ve Allah'ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah'tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O'nun kulu ve Peygamberidir.


Tahiyyat duası öncelikle sure değil adı üstünde duadır. Ettehiyyatu lillahi ves-salevatu vet-tayyibatu cümlesi duaya giriştir. Hani bazı dualarda peygamberimiz Elhamdülillahirabbil alemin diyerek girer ya. aynen bunun gibi bu duada da ibadetlerimizin rabbi, alemlerin rabbi olan Allah'a dır. diyerek gireriz. Miraç gecesinde peygamberin Allah'ın huzuruna çıktığında Cenabı hak kulu ve rasulü olan peygamberimizi selamla karşılar. esselamu aleyke eyyühen-nebiyyu ve rahmetullahi ve berekatuh. Ne büyük şeref. Hatta buna şeref diye dünyevi bir kelime kullanmak bile tuhaf geliyor. Bu şereftende öte birşey. Sadece kendini düşünmeyen Peygamberimizde bu selama es-selamu aleyna ve ala ibadillahis-salihiyn. diyerek cevap veriyor. "Bütün salih kulların" Oysa bir müdürün selamıyla bile biz ne kadar şımaracakken Allah'tan gelen selamda bile kendinden geçivermiyorda bizim ve salih kulluarının diyerek birilerini de ekliyor. Bunun üzerine melekler de eşhedu enla ilahe illallah, ve eşhedu enne muhammeden abduhu ve rasuluh. diyerek şahit olduklarını dile getiriyorlar.
HOCAM SÜPER PAYLAŞIM OLMUŞ ALLAH SENDEN RAZI OLSUN


29-07-2009 14:37 | cevapla | Şikayet Et!
offline Yabanci.

nağihan demiş ki; miraçda bu dua ile konuşmuşlar rabbim cc ile efendimiz sav

o anda bile ümmetini düşünen bir peygamber ne yücelik rabbim sana binlerce şükürler olsun müslümanız ve efendimiz sav ümmetiyiz.29-07-2009 14:38 | cevapla | Şikayet Et!

Konuya cevap verebilmek icin uye olmaniz gerekiyor.. Buraya tiklayip hemen uye olun, sizde aramiza katilin..

Sayfalar: 1, 2, 3, 4  Sonraki
Duslersokagi.com. iletisim: bilgi [ @ ] duslersokagi [ nokta ] com